اخبار

خدمت جدید آتیه داده پرداز برای فوتبالی‌ها اپلیکیشن جدید ۹۰

شرکت دانش‌بنیان آتیه داده پرداز به‌عنوان مجری، طراح و توسعه‌دهنده اپلیکیشن رسمی موبایل برنامه ۹۰، مردادماه امسال هم‌زمان با شروع فصل جدید لیگ برتر نسخه جدیدی از اپلیکیشن ۹۰ را عرضه کرده است. اپلیکیشن ۹۰ در فصل پیش لیگ برتر با قابلیت پیش‌بینی و شرکت در نظرسنجی‌های برنامه ۹۰ طراحی شد. در سال جدید، قابلیت‌های جدیدی برای این اپلیکیشن طراحی و برنامه‌ریزی و بدان افزوده شد. در ادامه ابتدا به تاریخچه همکاری آتیه داده پرداز با برنامه ۹۰ و چگونگی شکل‌گیری اپلیکیشن ۹۰ می‌پردازیم و ویژگی‌ها و تغییرات جدید این اپلیکیشن در دومین سال از طراحی را بررسی می‌نماییم.

تاریخچه شکل‌گیری اپلیکیشن نود و استفاده از پیام‌رسان چابک

شرکت آتیه داده پرداز ۱۳ سال است که نظرسنجی‌های برنامه ۹۰ را با ارائه بستر پیامک برگزار می‌نماید. در پاییز سال ۱۳۹۴ به درخواست تهیه‌کننده برنامه ۹۰، اپلیکیشنی طراحی شد تا مخاطبان خارج کشور امکان حضور در نظرسنجی‌ها را پیدا کنند. مخاطبان خارج کشور تا آن زمان قادر به شرکت در نظرسنجی‌های برنامه نود از طریق پیامک نبودند. برای حل این مشکل و ایجاد زمینه لازم برای شرکت کاربران خارج ایران در نظرسنجی‌ها، از سیستم پیام‌رسانی آنلاین آتیه داده پرداز به نام چابک در طراحی و پیاده‌سازی اپلیکیشن ۹۰ بهره گرفته شد. پیام‌رسان چابک این امکان را فراهم ساخت تا مخاطبان خارج کشور بدون نیاز به بستر پیامک در نظرسنجی‌ها شرکت نمایند. استقبال و نصب بالای اپلیکیشن نظرسنجی باعث شد تا مخاطبان داخلی نیز درخواست استفاده از این اپلیکیشن را داشته باشند. در ادامه با درخواست و اشتیاق کاربران داخلی برای فراهم شدن امکان استفاده آن‌ها از اپلیکیشن ۹۰، امکان استفاده از این اپلیکیشن برای کاربران داخل کشور نیز فراهم شد. استقبال کاربران داخل کشور به حدی بالا بود که آتیه داده پرداز برای ارتقای کیفیت سرویس‌های ارسالی و پاسخگویی به حجم بالای کاربران اقدام به افزایش پهنای باند و منابع سخت‌افزاری پروژه ۹۰ نمود. در ادامه به ویژگی‌های جدید اپلیکیشن ۹۰ می‌پردازیم.

جدول زنده
قابلیت هیجان‌انگیز جدول زنده، نمایش لحظه‌ای تغییرات و اعمال نتیجه جدید در لحظه برگزاری مسابقه است. تغییرات لحظه‌ای جدول زنده در هفته‌های پایانی و به خاطر رقابت و هیجان در بالای جدول و پایین جدول اهمیت فراوانی می‌یابد.

تیم محبوب
در صفحه اول اپلیکیشن جدید ۹۰ کاربر باید تیم محبوبش را مشخص کند. با انتخاب تیم محبوب کاربر از وضعیت مسابقه تیم محبوب خود باخبر می‌شود و می‌تواند بازی بعدی تیم محبوب خود را در صفحه خانگی پیگیری و پیش‌بینی کند.

پیش‌بینی زنجیره‌ای
از طریق این امکان جدید، کاربران می‌توانند مسابقات یک هفته را به صورت زنجیروار و پشت سرهم پیش‌بینی کنند.

عملکرد تیم‌ها در ۵ بازی آخر به تفکیک بازی‌های خانگی
برای اینکه کاربران بی‌هدف دست به پیش‌بینی نزنند و پیش‌بینی بر اساس آمار و تحلیل عملکرد اخیر تیم‌ها باشد، عملکرد تیم‌ها در ۵ بازی اخیرشان به تفکیک میزبان یا میهمان بودن مشخص گردیده است. این قابلیت کاربران را قادر می‌سازد تا در کنار عامل حدس از فاکتور تحلیل عملکرد نیز در پیش‌بینی‌هایشان بهره گیرند که می‌توان از آن به عنوان تحولی در مبحث پیش‌بینی یاد کرد. این امکان تازه، فرآیند پیش‌بینی را هدفمند می‌سازد.

جدول پیشرفت
قابلیتی که پیش‌بینی‌های کاربران و سیر صعودی آن‌ها را به نمایش می‌گذارد.

نحوه امتیازدهی به پیش‌بینی اپلیکیشن ۹۰
برای ارزیابی دقیق‌تر پیش‌بینی کاربران و امتیازدهی بر اساس سطح دقت پیش‌بینی، نحوه متفاوتی از امتیازدهی برای بررسی نتایج پیش‌بینی‌ها در نظر گرفته شده است. کاربران تنها با مشارکت در نظرسنجی ۲ امتیاز و بر اساس دقت نظرسنجی تا ۱۰ امتیاز می‌توانند دریافت کنند.

دو امتیاز: کاربر با حضور در مسابقه حداقل ۲ امتیاز دریافت می‌کند.

پنج امتیاز: برد یا باخت را به درستی پیش‌بینی کرده اما تفاضل گل را به درستی عنوان نکرده باشد.

هفت امتیاز: برد یا باخت و تفاضل گل هر دو به درستی پیش‌بینی شده، اما نتیجه دقیق عنوان نشده باشد.

امتیاز کامل: کاربر نتیجه دقیق را پیش‌بینی و ۱۰ امتیاز دریافت می‌کند.

جدول برترین‌های پیش‌بینی
کاربر با ورود به حساب کاربری خود می‌تواند جدول سه نفر برتر پیش‌بینی و جایگاه خود را در جدول پیش‌بینی مشاهده نماید.

پخش زنده برنامه تلویزیونی ۹۰
در هنگام پخش زنده برنامه ۹۰، کاربران قادرند این برنامه را به طور زنده از طریق اپلیکیشن ۹۰ تماشا کنند.

روزهای داغ هفته
روزهایی دوشنبه روز پخش برنامه و ساعات پایان بازی در روزهایی که مسابقات لیگ در جریان است بالاترین ترافیک استفاده کاربران از اپلیکیشن است که روزهای داغ نامیده می‌شوند.

آمارهای اپلیکیشن ۹۰
۳۰ هزار بازدید در دقیقه در روز‌های نظرسنجی و پیش‌بینی لیگ
۱۹۵ هزار کاربر هم‌زمان متصل در پایان بازی‌های مهم لیگ برتر
۷.۵ میلیون پیش‌بینی برای هر هفته لیگ
بیش از ۱۵۰۰ نفر درخواست در ثانیه در روزهای داغ هفته برای هر مسابقه

دلایل خاص بودن اپلیکیشن ۹۰
نرخ افزایشی رشد اپلیکیشن ۹۰ با موج‌های ترافیک آنی به ویژه در روزهای داغ خود نشانگر محبوبیت روزافزون این اپلیکیشن میان کاربران و مشتاقان برنامه ۹۰ است.

آتیه داده پرداز برای مدیریت رکوردهای ترافیکی که در اپلیکیشن نود با آنها روبه‌رو می‌شود به افزایش پهنای باند و تقویت پهنای باند اینترنت شرکت اقدام کرد تا موج‌های آنی ترافیک اپلیکیشن ۹۰ را مدیریت نماید. موفقیت آتیه داده پرداز در اپلیکیشن ۹۰ نمونه‌ای از توانمندی‌های شرکت دانش‌بنیان آتیه داده پرداز در مدیریت موفق پروژه‌های بزرگ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *